HTML hit counter - Quick-counter.net
Son Dakika
13 Kasım 2018 Salı

ANADOLU ATEŞİ DANSLARIYLA ANADOLUYU BATUM’A TAŞIDI

15 Aralık 2017 Cuma, 18:45
erdogan sahin sport

ANADOLU ATEŞİ DANSLARIYLA ANADOLUYU BATUM’A TAŞIDI
Türkiye ve Gürcistan arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 25. Yıldönümü dolayısıyla Batum Devlet Müzik Merkezi’nde dün akşam Anadolu Ateşi Dans Topluluğu gösteri düzenledi.
T.C.Batum Başkonsolosu Makbule Koçak Türkiye ile Gürcistan’ın iki dost, komşu ve stratejik ortak ülke olduğunu dile getirerek, taraflar arasındaki ilişkilerde bu tarz kültürel etkinliklerin ayrı bir önemi bulunduğunu belirti.
Acara Hükümet Başkanı, Yüksek Şura Başkanı, Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı, Tarım Bakanı, Sağlık Bakanı, Belediye Başkanı ve diğer üst düzey görevlilerin yanında çok sayıda Türk ve Gürcü davetlinin katıldığı gösteri yoğun ilgi gördü.
Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan; Kendi bedensel devrimimiz için şükürler olsun ki kaya kabartmalarına ve stellere bakmaya ihtiyacımız yok. Yaşayan danslarımızda onlar hala varlar çünkü. Bu kutsal emanetlerimizi bir kuyumcu titizliği ile işleyip, 5 bin yıl sonra da var olduklarını göstermek istiyoruz. Onlarca davulun gümbürtüsünün yalnızca buraya özgü ritmik zenginliğinden, kıskıvrak bir üretkenliğe doğru dostça bir selam üretme peşindeyiz. Muhatabımız tüm iyiler ve tüm kötüler. Karanlık ile aydınlığın, iyi ile kötünün “binlerce yıl sağıldığı, korkunç atlıları ile parçaladığı yurdumuzun, “Ne İskender takan, ne de Sultan Murat” mağrurluğu ile el sıkışmak istiyoruz. Ana Tanrı Kybele’den bu yana yüzlerce Dionizos eskitmiş, Nuh’a beşiklik etmiş, Havva Ana’nın bile çocuk sayıldığı topraklardan Kybele’ce bir kucaklayış ile yeniçağa yeni bir Anadolu hazinesinin kapağını aralamak istiyoruz.”
Gösteride, Anadolunun her bölgesinden geleneksel danslar yanısıra Gürcü danslarına da yer verildi.

Anadolu Ateşi Hakkında
Anadolu Ateşi’nin temel konsepti medeniyetler buluşmasıdır. Doğu ile batı kültürlerinin buluşmasını hedefleyen, evrensel barış mesajları veren bir dans portresidir. Halk danslarını bale, modern dans ve dansın diğer disiplinleri ile sentezleyerek dünyaya modern standartlarda bir gösteriyi, bir kültürel şöleni sunmaktadır. Kaynağını Anadolu’nun binlerce yıllık mitolojik ve kültürel tarihinden alan Anadolu Ateşi hemen hemen her yöreden derlenmiş 3000 halk dansı figürü ve halk müziğini içinde barındıran özgün bir projedir. Mustafa Erdoğan imzasını taşıyan proje, Anadolu’nun binlerce yıllık kültür ve tarih mozaiğinin barışla harmanlanan ateşini tüm dünyaya tanıtmayı hedeflemektedir.

321

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Currency by Boom.ge