HTML hit counter - Quick-counter.net
Son Dakika
13 Kasım 2018 Salı

BATUM’DA, “ACARA-DOĞU KARADENİZ SPOR ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI” DÜZENLENDİ

12 Nisan 2016 Salı, 19:58
erdogan sahin sport

BATUM’DA, “ACARA-DOĞU KARADENİZ SPOR ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI” DÜZENLENDİ

Batum’da, “Acara-Doğu Karadeniz Spor Çalışma Grubu Toplantısı” düzenlendi.

Türkiye’nin Batum Başkonsolosluğu tarafından bir otelde düzenlenen ve iki gün sürecek olan toplantıya, Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Acara Özerk Cumhuriyeti Eğitim Kültür ve Spor Bakanı Giorgi Tavamaashvili, Acara Özerk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Avtandil Beridze, Trabzon Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Yusuf Çebi, Gümüşhane Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İsrafil Aslan, Rize Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Halil Kaya, Ordu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç ve Giresun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hasan Bulut katıldı.

Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, toplantıda yaptığı konuşmada, Acara Özerk Cumhuriyeti ile Doğu Karadeniz Bölgesi arasında her alanda ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

Batum Başkonsolosluğu olarak bu ilişkilerin geliştirilmesinde spor alanındaki ilişkilerin temel olacağına inandığını belirten Temizkan, “Çocuklara, gençlere ve her yaşta insana hitap eden spor alanının iki ülke ilişkilerinin ileriye götürülmesinde önemli bir misyonu var. Bu toplantı ile iki ülkenin, iki bölgenin spor alanındaki yetkililerini bir araya getirdik. 24 Şubat 2016 tarihinde Batum’da düzenlediğimiz Acara-Doğu Karadeniz Spor Çalıştayı’nda iki ülkenin, iki bölgenin spor alanında birbirini tamamlayabileceğini yönlerini ortaya koymuştuk. Bugünkü toplantıda da bu işbirliği alanlarının detaylandırılarak önümüzde bir yol planı belirlenmesini arzu ediyoruz.   Hızlı bir şekilde sözlerden, toplantılardan fiiliyata ve somut projelere ortak çalışmalara yönelmesi en büyük hedefimizdir. Bu toplantıya katılımızdan dolayı her iki ülke temsilcilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ise, spor alanında düzenlenen toplantıyı çok önemsediklerini belirterek, bir an evvel somut adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Ajansın Doğu Karadeniz Bölgesini kapsayan 6 ili temsil ettiğini anımsatan Kaldırım, “DOKA olarak Gürcistan ile Doğu Karadeniz Bölgesinin ilişkilerinin gelişmesine çok büyük önem veriyoruz. Bu doğrultuda hem Batum’da hem de Tiflis’te çok değişik fuarlara, toplantılara katıldık. Gürcistan makamlarına ziyaretler geçekleştirdik. Kültürel ve sanatsal faaliyetlerde bulunduk.  Aynı şekilde Trabzon’da bir resim sergisi açtık. Gürcistan ile Türkiye arasında çok sıcak ve yakın ilişkilerimiz var. Bu ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve somut projelere dönüştürülüp daha sağlıklı daha sürdürülebilir hale getirilesi çok önemlidir. Özellikle uluslar arası arenada başarılı olmanın koşuluda bu tür ilişkilerden geçiyor. Ajans olarak yoğun olarak üzerinde çalıştığımız turizm alanının her iki ülkenin işbirliğinin çok önemli olduğunu düşüyorum.  Gördüğümüz kadarıyla her iki bölgede turizm çok önemli yerlere geldi. Gürcistan ülkesi ile rakip değiliz tam tersine birbirimizi tamamlayan unsurlara olarak düşünüyorum.  Dolayısıyla bu işbirliği her iki ülkeye güç ve büyük bir deneyim kazandıracaktır. Birçok ortak ürünümüz var. Doğamız, kültürümüz ve sanatımız olmak üzere birçok ortak yönlerimiz var. Ortak tarihi derinliğimiz,  ortak coğrafyayı paylaşıyoruz ve aynı denizi paylaşıyoruz” dedi.

Spor alanındaki işbirliğinin her iki yetkililerin aynı masa etrafında toplanarak bir yol haritası çıkarılmasını çok önemsediklerini ifade eden Kaldırım, “Bölgemizde spor alt yapısı gerçekten dünya stantlarındadır. Özellikle uluslar arası organizasyonlar yapma konusunda da oldukça tecrübeliyiz. Sadece futbol ve basketbolda değil atletimizde, yüzmede ve kayak sporu olmak üzere sporun her branşında çok iyi bir alt yapıya sahibiz. Acara Bölgesinde de spor alanında çok iyi bir insan kaynağı olduğunu öğrendim. Dolayısıyla doğru hedefler, doğru stratejilerle hem alt yapıyı hem de insan kaynağını bir araya getirip güzel programlar ve projeler oluşturabilirsek çok güzel başarılı oluruz.  Bu anlamda her iki arasında sürdürülebilir spor bir mekanizmasının kurulması çok önemlidir. Bunun akabinde de ortak kamplar, ortak sporcu yetiştirme programları düzenlenmesi gerekiyor. Ortak organizasyonlar yaparak spor alanında var olan bilginin ve tecrübenin her iki ülke adına bir katma değer katmasını önemsiyoruz. Gürcistan futbol ve boks spor alanlarında çok güçlü.  Kış sporlarında anlamında hem bölgemizde hem de Acara’da alt yapı hızla gelişiyor. Bunun yanı sıra dağcılık, rafting, yelken, ve ekstrem sporlarına ağırlık vermeliyiz. İşte bütün bu spor alanlarında yapılan işbirliğini çok önemsiyoruz” diye konuştu.

Acara Özerk Cumhuriyeti Eğitim Kültür ve Spor Bakanı Giorgi Tavamaashvili ise, Türkiye ile Gürcistan ülkeleri arasında çeşitli alanlarda yakın işbirliği yürütüldüğünü söyledi.

Her iki ülke arasında yürütülen ticari, ekonomik, turizm ve eğitim alanındaki işbirliğinin her iki halklarını daha da yakınlaştıracağını kaydeden  Tavamaashvili, “Türkiye ile komşu ülke olmamıza rağmen birbirimizi yeterince tanımıyoruz. Dolayısıyla bu tür faaliyetler birbirimiz daha iyi tanımıza yardımcı olacaktır. Spor alanındaki işbirliğimiz çok önemlidir. Bizim bu konuda büyük tecrübelerimiz ve başarılarımız var. Aynı zamanda belirli sorunlarımız ve sıkıntılarımız da var. Özellikle alt yapı konusunda sıkıntılarımız var. 2017-2018 yılları arasında bu sorunları çözeceğimize inanıyoruz. Bölgemizde ve şehrimizde çok önemli spor tesislerimiz inşa edilecek. Bu şekilde işbirliğimiz ve ortaklığımız çok daha kolaylaşacaktır. Bugünkü toplantıda çok açık ve net bir şekilde konuları görüşmeliyiz. Türkiye’nin desteğini bekliyoruz. Bizimde spor alanında tecrübelerimiz var. Bu işbirliği toplantısının her ikiye fayda sağlayacağına inanıyorum. Her ikiye başarılar diliyorum.”

Acara Özerk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Avtandil Beridze ise, Türkiye ile Gürcistan ülkelerinin her alandaki işbirliğinin örnek teşkil ettiğini belirterek,” Spor,  ülke olarak çok değer verdiğimiz çok önemli bir alanı oluşturuyor. Ülkemizde sporda başarılı sporcularımız var. Biz bu sporcularımıza gurur duymaktayız. Acara bölgemiz sporun belirli branşlarında çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Türkiye ile ilişkilerimizi spor alanında yapacağımız işbirliği ile de geliştirebiliriz. Öncelikli olarak güreş ve futbolda işbirliğimizi geliştirebiliriz. Bazı spor branşlarında ülkemizde sporun daha gelişmiş olduğunu söyleyebilirim. Örneğin Ragbi sporu. Gürcistan Okçuluk Federasyonu Acara Özerk Cumhuriyeti’nin katkılarıyla kuruldu. Bu spor dalında da çok büyük başarılarımız var. Alt yapıda sorunlarımız var. Önümüzdeki sene bu sorunların çözüleceğine inanıyorum. İki ülke arasındaki mevcut ilişkilerinin yanı sıra spor faaliyetleri alanında da ortak projeler gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz. Örneğin Artvin-Acara ya da Acara-Türkiye ortak güreş müsabakaları düzenleyebiliriz. Olimpiyat Spor Komitesi üyesiyim. Dolayısıyla spor benim için çok önemlidir. Bugün başlatacağımız işbirliği toplantımız beni çok sevindirdi. Ben her zaman sizlerin yanınızdayım” diye konuştu.

Konuşmaların ardından toplantıya katılan her iki ülkenin spor yetkilileri ülkelerindeki sportif faaliyetler ve sahip oldukları tesisler hakkında bilgilendirmelerde bulunmasıyla toplantı sona erdi.

Foto-Haber : Bayram Sarayoğlu

BATUM'DA ACARA-DOĞU KARADENİZ SPOR ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI DÜZENLENDİ 2

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Currency by Boom.ge