HTML hit counter - Quick-counter.net
Son Dakika
13 Kasım 2018 Salı

BAYAR ŞAHİN 28. SANAT YILINI BATUM DA KUTLADI

30 Ocak 2016 Cumartesi, 21:25
erdogan sahin sport

BAYAR ŞAHİN 28. SANAT YILINI BATUM DA KUTLADI

Gürcü sanatçı Bayar ŞAHİN 28. Sanat yılını Batum’da verdiği bir yemekli davet ile kutladı.

29 Ocak Cuma akşamı verilen yemekli davete Türkiye ve Gürcistan dan yoğun katılım olduğu görüldü.Birbirinden güzel Gürcü ve Türkçe söylediği şarkılarla gelen davetlileri mest eden Bayar ŞAHİN bir kez daha sevenlerinin kalplerini fethetti.Samimi ve içten tavırları ile gelen davetlilerle tek tek ilgilenen sanatçıya gecenin ilerleyen saatlerinde Gürcü Halk Dansları Grubu eşlik etti.Gecenin sonunda bu özel gününde kendisini yalnız bırakmayan kıymetli dostları ve sanatsever hayranlarına teşekkür eden BAYAR’ın duyduğu memnuniyet gözlerinden kaçmadı.

Bayar ŞAHİN Kimdir?

1965 yılında Artvin, Borçka’nın Macaheli (şimdiki adı Camili) Kayalar köyünde doğdu. İlköğrenimini köyünde tamamladı. İlk müzik derslerini annesi Hanife Şahin, sonra da ağabeyi Celal Şahin’den aldı. 13 yaşında ailesiyle birlikte İstanbul’a, bir yıl sonrada Almanya’ya gitti ve eğitimini orada sürdürdü…

Türkiye’ye döndükten sonra sırasıyla Hüseyin Fırtına Müzik Okulu, Folklor Kurumu ve İstanbul Belediye Konservatuarı bünyesinde müzik eğitimi aldı. Askerlik dönüşü uzun süre bağlama ve nefesli çalgılarıyla birçok sanatçıya eşlik etti ve çeşitli müzik grubunda görev aldı.

Ayrıca kendi kurduğu, içinde Gürcü müzisyenlerin de yer aldığı Barışın dostları (mşvidobis megobrebi) isimli grubuyla başta Türkiye, Gürcistan ve Almanya olmak üzere birçok yerde konserler verdi, etkinliklere katıldı. Bu grupla geleneksel Kafkas, Gürcü müziği polifonisi temelinde Bani isimli bir albüm yaptı. Volkan Konak (Cerrahpaşa) Kazım Koyuncu (Hayde) ve birçok başka sanatçıya albümlerinde eşlik etti…

Gürcü halk müziğinin unutulmakta olan otantik çoksesli özelliklerini bugüne taşıyan Macaheli Çoksesli Halk Şarkıları Topluluğuna ilişkin uzun süreli bir çalışma sonucu doğal ortamında kayıtlar yaparak müzik dünyasına yeniden kazandırdı…

1994 yılında kurduğu BAYŞAH SES KAYIT SÜTÜDYOSU’nu on yıl çalıştırdı.

Çeşitli albümlere tonmaisterlik, yönetmenlik ve müzisyenlik yaptı. Yetiştirdiği tonmaisterlerle iftihar ediyor. Aynı sütüdyoyu Sunul ses kayıt olarak devam ettiren Hakan ve Erkan SUNUL kardeşler kendisinin yetiştirdiği tonmaisterlerdir.

2009 yılı sonuna kadar toplam 52 bölüm yöresel aktüel belgesel hazırlayıp sundu, başta Artvin olmak üzere Karadeniz’in bir çok il ve ilçelerinde çektiği bölümlerin 39’u Karadeniz Televizyonu, 13 bölümü ise Mavi Karadeniz Televizyonunda yayınlandı. TRT Türk kanalında yayınlanan ZOR YOLLAR isimli OFFROAD programının 2010 yılında yedi bölümünün Gürcistan coğrafyasında çekilmesini, Firması BAYAR TOUR adına organize eden Bayar Şahin aynı zamanda program danışmanlığı ve de sunuculuğunu yaptı.

TRT Müzik kanalında 2011 yılı yayın döneminde başladığı ATMACANIN YOLU isimli müzik eğlence programını 26 bölüm olarak hazırladı ve sundu. Program amacı Karadeniz’den Kafkasya’ya uzayan kültürlerin ekranlara taşınması. Modern düzenlemelerle yerel ezgilerin çağdaş enstrümanlarla icrasını yapan sanatçı, müzisyen dostları ile ekranlardan izleyiciye ulaştırmak amaçlı idi”

Yine TRT Müzik kanalında 26 Bölüm olarak hazırladığı ve sunduğu MİMİNO isimli müzik programı yayınına devam etmekte.Karadeniz’in doğusundan Gürcistan’ın bir çok köyüne kadar dolaşıp keşf ettikleri halk oyunları ve halk müziği gruplarını ekranlara taşıyor..

2006 yılında Gürcistan’da “Gelino” adlı şarkıyla Altın CD Ödülü ve Gürcistan Kültür Bakanlığı tarafından 2007 yılında düzenlenen yarışmada Sözleri Fahrettin Çiloğlu’na ait  “Ho Ra Ginda” adlı bestesiyle Jüri Özel Ödülü aldı…

2013 yılı ekim ayında Gürcistan Devlet başkanı Mikhail Sakashvili sanatçının bu güne kadar iki ülke kültürüne vermiş olduğu emek ve katkı için teşekkür edip, düzenlenen özel  törenle Devlet yüksek onur nışanı verdi.

Televizyon, Radyo Programları hazırlayıp sunmanın yanısıra sahne çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir. Bazı Tarihi ve özel projelerde de yer alan sanatçı sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına toplumsal duyarlılık çerçevesinde katkıda bulunmaktadır. Birçok oluşumda yer almakta olan Şahin Bestelerinin yanısıra derleme çalışmalarınıda yapmaktadır.

Albümlerinde değişik dillerde derlediği halk şarkılarını okudu, bunlar;

Türkçe, Gürcüce, Lazca, Megrelce, Hemşince ve Abkhazca olarak seslendirdiği eserlerin önemli bir bölümü ise “HORONA ÇAĞRI (1997), RÜZGARA (2000),  BANİ (2003), CİLVELOY (2005 Gürcistan), NALİA (2007), TETRO MAMALO (2008 Gürcistan), GİDELİ (2011)” adlı albümleri yayınlandı…

BAYAR ŞAHİN 28. SANAT YILINI BATUM DA KUTLADI 2

BAYAR ŞAHİN 28. SANAT YILINI BATUM DA KUTLADI 3

BAYAR ŞAHİN 28. SANAT YILINI BATUM DA KUTLADI

Yorum

  1. Mikail DEVELİOĞLU

    Pazar Ocak 31st, 2016 at 12:16 ÖÖ

    Bayar Şahin Türkiye ve Gürcistan arasında sağlam bir dostluk köprüsü kurabilmiş ender bir san’atçıdır ve kendisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. “Gürcü sanatçı” ibaresini kullanmak doğru değildir. İlla ki etnik kökenini belirtmek gerekiyorsa “Gürcü kökenli Türk San’atçı” ibaresinin kullanılması gerekmektedir. Belki bu iki ifade arasında pek fark yok diye düşünülebilir ama aslında çok önemli bir ayrıntı vardır. Irkların ve etnik grupların biraraya gelmesinden milletler meydana gelir ve “millet” kavramı da ırki ve etnolojik bir anlamdan ziyade “aidiyet” ve “kültür bütünlüğü” esasına dayanır.Gürcistan vatandaşı bir Türk için de aynı şekilde “Türk kökenli Gürcü” demek gerekir. Bu inceliği ve hassasiyeti korumak dileğiyle.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Currency by Boom.ge