HTML hit counter - Quick-counter.net
Son Dakika
13 Kasım 2018 Salı

e-Ticaret’in uzmanları Azerbaycan’da bir araya geldi

02 Haziran 2016 Perşembe, 16:43
erdogan sahin sport

e-Ticaret’in uzmanları Azerbaycan’da
bir araya geldi

ETİD ve kardeş derneği ETİ’nin Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirdikleri e-ticaret etkinliği, Türk ve Azeri birçok e-ticaret uzmanına ev sahipliği yaptı. Hızla gelişen Azerbaycan e-ticaret sektörünü tanımak ve deneyimlerini paylaşmak için etkinliğe Türkiye’den ePttAVM, iyzico, Lezzetli Hediye ve Garanti Bankası yetkilileri katıldı.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) tarafından Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen e-ticaret etkinliğine, Türkiye ve Azerbaycan’dan e-ticaret firmaları, perakendeciler, bankalar ve online pazarlama şirketleri katıldı. ETİD’in kardeş derneği Azerbaycanlı Elektronik Ticaret Toplumu (ETİ) ile ortaklaşa gerçekleştirilen etkinlikte e-ticaretin ileri gelenleri başarı öykülerini paylaştı ve yeni iş fırsatlarını görüşmek için temaslarda bulundu.

ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, ePttAVM Satış Müdürü Can Arıca, Lezzetli Hediye CEO’su Ömer Gürkan, iyzico Pazarlama Direktörü Cağdaş Önen, Garanti Bankası e-Ticaret, Online ve Mobil Ödemeler Genel Müdürü Arda Çağaptay, ETİ Başkanı Reşat Cemal, Axundov Group Kurucusu ve CEO’su Telman Axundov, Lalafo.az CEO’su Kostiantyn Miska gibi uzmanlar deneyim ve bilgilerini paylaştılar.

ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Hakan Orhun, e-ticaret üzerine iş planının kurulması hakkında bilgiler verdi. E-Ticarette kalitenin özel önemini vurgulayarak, kalitenin doğru arzının sağlıklı rekabet açısından önemli olduğunu söyledi. Ayrıca e-ticarete başlarken öne çıkan sorunlar ve çözüm yolları konusunda konuştu. Orhun, “Günden güne gelişen Azerbaycan e-ticareti daha da ivme kazanabilir. Henüz potansiyeline ulaşmamış durumda ancak hızla büyüyen Azerbaycan pazarına biz de büyük ilgi göstermekteyiz. Azeri girişimciler de, e-ticaret alanında bölgede öncü rol üstlenen Türkiye’nin bilgi ve birikimlerinden faydalanmayı amaçladıkları için bu etkinliği gerçekleştirdik” dedi.

Programda “ETİ” Başkanı Reşat Cemal, “Eski İş Modellerinden Yenisine Geçiş” konulu bir konuşma yaptı. Elektronik ticaretin gelecekte daha da yaygınlaşacağını vurgulayan Cemal, “Şu anda dünyanın birçok perakende markasının e-ticarete geçtiğini görüyoruz. Çünkü onlar, kendi ticaretlerini daha geniş şekilde internet üzerinden kuruyorlar” dedi. Reşat Cemal etkinliğe ETİ ve ETİD arasında işbirliği ve ortaklık anlaşması imzalandığını ve bundan sonra bu tip etkinliklerin daha sık düzenleneceğini belirtti.

Azerbaycan’da 5,9 milyon kredi kartı bulunuyor ve bu kartların online alışveriş ile yarattıkları ciro 13 milyar AZN (25,82 milyar TL). Azerbaycan’ın e-ticaret sektörünün geçen yıla göre yüzde 40 büyüme kaydettiği de paylaşılan bilgiler arasında.

ETİD hakkında:
Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD), 2007 yılında e-ticaret sektöründeki öncü firmalar tarafından, sektörün büyümesini sağlamak için gerekli hukuki düzenlemelerin sağlanması, firmaların ve hedef kitlenin sektör ile ilgili eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi amacı ile kurulmuştur. Hakan Orhun başkanlığında oluşturulan ikinci yönetim kurulu 2010 yılından bu yana e-ticaret sektörü ve kullanıcıları için değer yaratan çalışmalarına devam etmektedir. Mayıs 2012 itibariyle tamamı Türkiye’nin önde gelen e-ticaret sitelerinden oluşan 40’ı aşkın üyeye sahip bulunan ETİD, Türkiye’de e-ticarete ilişkin hukuki altyapının oluşturulmasında, mevzuattaki eksikliklerin veya ihtiyaçların tespitinde ve çözümlenmesinde sektöre büyük katkı sağlayacak ve yol gösterici olacak çalışmalarda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

2016 yılı itibariyle ETİD üyeleri şöyle sıralanmaktadır: 1V1Y.COM, Akakce, Altıncı Cadde, Alve.com, Amerikadaniste, Avansas, Bilio, Bonvagon, Butik Bebe, Dekorazon, E-bebek, Ekopasaj, EPttAVM, Ereyon, Evmanya, Genpa, Gittigidiyor, Hepsiburada, Hızlıal, iyzico, Kliksa, Markafoni, Media Markt, Medyanet, Metrics34,, Micro Ödeme, Morhipo, Mudo, N11.com, Neodigital, Outletim, PaylaşAl, PayPal, PayU, Positive, QNET, Sahibinden, Sanalpazar, Teknosa, Tekzen, Trendyol, TTNET, Turkcell, Webloyalty, Yakala.co, Yemek Sepeti.

e-Ticaret’in uzmanları Azerbaycan’da

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Currency by Boom.ge