HTML hit counter - Quick-counter.net
Son Dakika
13 Kasım 2018 Salı

HATAY KÜNEFE YENİ TADINIZ TRABZON DA AÇILDI

07 Kasım 2017 Salı, 17:44
erdogan sahin sport

HATAY KÜNEFE YENİ TADINIZ TRABZON DA AÇILDI
Hatay’ın Meşhur tatlısı KÜNEFE Karadenizin incisi Trabzon da tatlı severlerle en lezzetli tadıyla buluştu.
Hatayın Meşhur tatlısı Künefe Hataylı ustaların elleriyle hazırladıkları sıcak peynirli leziz tadıyla siz lezet severlerin hizmetine Trabzon da girdi.
Açılışı birkaç gün önce yapılan HATAY KÜNEFE SALONU yogun bir ilgiyle uzun sokakta tatlı severlerin ve yeni bir lezet arayanların akınına uğrayarak Trabzon’un ileri gelenleri ile birlikte açılışı gerçekleştirildi.
Açılışla İlgili Konuşan İşletme Yöneticisi Erdogan Şahin;’’HATAY KÜNEFE SALON işletmecisi olarak bu kadar yoğun ilgi beklemiyorduk çünkü Künefe Tatlısı Trabzon da fazla tanınan bir tatlı çeşidi olmadığını sanıyordum. Yogun ilgilerinden dolayı tüm konuklarımıza şükranlarımı sunarım. Ben burada Hatay da yapılan bire bir tad ve kalitede olan,Künefe tatlısını tamamen orijinal malzemesi ile hazırlatıyorum. Bu nedenle Tüm ekibibiz ve malzememiz Hataydan gelmektedir. Trabzonlu tatlı severleri HATAY KÜNEFE’ye bekliyoruz.’’Dedi.
Künefenin Tarihçesi
Kimisi Hatay’ın der, kimisi Mersin’in kimisi de Adana’nın. Peki kimin, hangi şehrimizin bu güzel tatlı? Bu illerimizin vazgeçilmez tatlılarından biri olan Künefe aslında bir Arap tatlısıdır. Cumhuriyetimizin kurulmasına giden yolda Osmanlının yollamış olduğu askerlerin bir kısmı da YEMEN’e gitmiştir. Askerlerimizden bazıları burada tatlıcılık yapmışlar ve daha sonra yurda dönerek öğrenmiş oldukları bu tatlıyı gittikleri şehir de yapmaya başlamışlar. Künefe Mersin’e 1930’lu yılların sonuna doğru, Hatay’a ise 1940’larda gelmiştir.Künefe, kadayıf ve peynirden yapılan ve sıcak olarak servis edilen, Doğu Akdeniz yöresine ait bir tatlı çeşididir. Anavatanı Hatay olan künefe, Mersin, Adana, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin’de farklı şekillerde yapılmaktadır.

HATAY KÜNEFE YENİ TADINIZ TRABZON DA AÇILDI 2HATAY KÜNEFE YENİ TADINIZ TRABZON DA AÇILDI 3HATAY’YIN ÜNLÜ KÜNEFE TATLISI,TRABZON DA HATAY KÜNEFE’DE 1

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Currency by Boom.ge